Witold Kurski - były zawodnik bojerowy
Drodzy Czytelnicy!
Poniżej w LINKU zamieszczamy pełny tekst referatu, zgłoszonego Kadrze Bojerowej na spotkaniu środowiskowym w Rydzewie w 2007 roku i zaktualizowanego w 2015 roku, na temat mechaniki masztu ślizgu lodowego, a konkretnie DN-a.
Temat ten nie należy do elementarnej wytrzymałości materiałów, lecz do zaawansowanych nieliniowych problemów mechaniki konstrukcji, z rozwiązań których korzystają konstruktorzy samolotów i jachtów regatowych. Zapoznanie się z tymi problemami ułatwi braci bojerowej lepsze rozumienie pracy konstrukcji i prawidłowy dobór masztu do ślizgu i konkretnego zawodnika i niewątpliwie zachęci czytelnika do własnych poszukiwań w zakresie konstruowania optymalnego sprzętu.
Ten artykuł jest pięćdziesiątym, a więc jubileuszowym wpisem autorów na naszym BLOGU. Mamy blisko siedem tysięcy czytelników. Poruszaliśmy różne tematy, od historycznych, aż po naukowe z teorii ruchu ślizgu i problemów konstrukcyjnych ślizgu lodowego.
Widzimy szereg dalszych problemów do rozwiązania, teoretycznych oraz praktycznych, jak na przykład optymalizacja toru ślizgu przy omijaniu znaków, które nie doczekało się jeszcze matematycznego opracowania oraz wiele tematów w sprawach sprzętowych. Czekamy również na podpowiedzi co do nowych tematów z żeglarstwa lodowego od strony praktyków.
To jubileuszowe dla nas wydarzenie zbiegło się z wydaniem jubileuszowym ,,WIADOMOŚCI BOJEROWYCH" nr 38/2017-2018. Zapoznanie się z opisanymi tam osiągnięciami polskich żeglarzy lodowych za ostatnie 50 lat zapiera dech w piersiach. Polscy żeglarze bojerowi w latach sześćdziesiątych mieli szczęście otrzymując inspirację i pomoc od Wima van Ackera.
Autor miał również szczęście być zainspirowanym w 1956 przez samego OTTONA WEILANDA do prac nad aerodynamiką i innymi problemami technicznymi ślizgu lodowego, a na swojej drodze spotkał wielu ludzi o znaczących nazwiskach jak na przykład prof. Tadeusza Sołtyka, konstruktora samolotów, jachtów i bojerów. Z tego powodu autor jest im bardzo wdzięczny.
Opracował na blogu - Paweł Kurski - fan żeglarstwa lodowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz