Ahoj!
W poprzednich wpisach mówiłem o anegdotach związanych z żeglarstwem lodowym, prezentowałem nietypowe definicje zjawisk przyrody, a dziś chcę przedstawić ciekawe pozycje książkowe, gazetowe i internetowe związane z bojerami.
W Polsce tak samo jak na świecie jest wiele broszur poświęconych żeglarstwu lodowemu.
Wszystkim zainteresowanym tą dyscypliną sportu, polecam na różnych etapach własnego rozwoju bojerowego następujące pozycje.
Kiedy chcecie państwo zainteresować się bojerami rekomenduje zimowe numery magazynu wiatr.
,,Wiatr magazyn dla żeglarzy'' dostępny jest w miejscach związanych z wodą, a także w wersji internetowej. http://www.magazynwiatr.pl/ Na powyższej stronie internetowej dostępne są archiwalne numery magazynu w wersji PDF. W numerze z Marca 2012 roku pod względem bojerowym warto przeczytać artykuł pt: ,,Tomasz Zakrzewski bojerowym mistrzem świata w klasie DN.''
Po przeczytaniu naszego bloga i artykułu w Wietrze, jestem przekonany że połkniecie bakcyla bojerowego. Żeby dobrze orientować się w tym co zimą na jeziorach piszczy warto przeczytać opracowanie książkowe ,,Dzieje Żeglarstwa Lodowego na Pomorzu i Polsce w latach 1922-2001 w 50 rocznicę powstania Ludowego Klubu Sportowego Charzykowy''. Album jest bogato ilustrowany fotografiami z dziejów żeglarstwa w Polsce.
Gdyby komuś powyższe lektury nie wystarczały i chciałby sobie np. zbudować własny ślizg, to rekomenduje mu książkę Wojciecha Kuźnickiego ,,Bojery'' wydaną przez Oficynę Wydawniczą Alma-Press w Warszawie. Jest w niej przystępnym językiem opisana historia bojerów i niektóre modele łodzi lodowych, jak również szczegółowy opis części z których składa się bojer.
Materiały o których pisałem polecam amatorom żeglarstwa lodowego. Wystarczą one do rekreacyjnego uprawiania tego sportu. W przypadku gdy ktoś w sobie poczuje żyłkę zawodnika i chce przygotować się do wygrywania wszelkich możliwych regat koniecznie musi sięgnąć po dwie pozycje podręcznikowe ,,Biuletyn Szkoleniowo-metodyczny, materiały dla instruktorów żeglarstwa lodowego'' wydanego w Gdańsku i Gdyni w 1972 roku i ,,Żeglarstwo Lodowe'' wydane przez Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 1993 roku. Autorem ostatnich dwóch książek jest Witold Kurski - człowiek legenda żeglarstwa lodowego w Polsce. Po przyswojeniu jego książek 101 procent będziecie odnosić sukcesy i sławić Polskie bojery. Oczywiście na początku drogi zapraszamy na naszego bloga!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz